Rio de Janeiro 2016: Čo ste o olympiáde nevedeli?Športovci, diváci aj novinári zažili momenty na ktoré nikdy nezabudnú. Aké boli hry XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro? 


Slogan olympiády v brazílskom Riu de Janeiro znel: 
"Viva sua paixăo (Žiť svoju vášeň)."


Hry v Riu de Janeiro ukončil a zároveň aj zahasil olympijský oheň tropický lejak.
Počas záverečného ceremoniálu  hier sa predstavil obrovský karnevalový sprievod, dvanásť kráľovien karnevalu a päť škôl samby.


Olympiády v Riu de Janeiro sa zúčastnilo 8000 domácich zamestnancov, 85 000 spolupracovníkov zo zahraničia a neuveriteľných 45 000 dobrovoľníkov z celého sveta.

Najviac medailí v Riu de Janeiro získala výprava USA, ktorá vybojoval  spolu 120 medailí (46 zlatých, 37 strieborných a 38 bronzových) Nasledovala Veľká Británia (27-23-17) a Čína (26-18-26).


Najmladšou olympioničkou, ktorá sa predstavila na hrách bola nepálska Gaurika Singhová, ktorá má len trinásť rokov.


Najstaršou olympioničkou bola Julie Broughamová z Nového Zélandu, ktorá súťažila v jazdectve vo veku 62 rokov.Slovensko vybojovalo dva zlaté a dva strieborné kovy v tabuľke úspešných obsadilo 37. miesto.


Spojené štáty americké sa stali prvou a na veľmi  dlhú dobu aj jedinou krajinou, ktorá na olympijských hrách  doteraz získala už tisíc medailí! 


V roku 2020 sa letná olympiáda bude konať v japonskom Tokiu. 
Autor: Afi.sk
Foto: rio2016.com